Boloňské špagety jsou asi jedním z nejznámějších a nejvařenějších jídel na světě. Ovšem kolik lidí si opravdu vaří ty pravé boloňské špagety ze základních surovin a kolik si koupí hotovou boloňskou omáčku v obchodě. Většina asi spadá do druhé skupiny. Nikdy jsem boloňské špagety neměla moc ráda kvůli velkému obsahu mletého hovězího masa, ovšem nedávno jsem je vyzkoušela z tofu a byly výborné. Takže se s Vámi podělím o recept. A co se týká masožravců, kteří si i nadále chtějí kupovat předpřipravenou omáčku, vyzkoušejte recept alespoň jednou a uvidíte jaký je mezi nimi chuťový rozdíl. Přítel na mě koukal jako na blázna, když jsem mu řekla, že uvařím domácí boloňskou omáčku. Prý, kdo by jí vařil, když se dá koupit hotová. Ale od té doby, co ji ochutnal, už žádnou jinou nechce 🙂
Příprava: 20 minut
Vaření: 40 minut
Porce: 4
Ingredience:
2 mrkve
100g celeru
1 1/2 cibule
2 stroužky česneku
2 rajčata
4 lžíce rajčatového pyré
olivový olej
100g mletého hovězího masa
50 uzeného
100g tofu
2 bujónové kostičky (recept zde)
300ml vody
100ml červeného vína
2 bobkové listy
větvička rozmarýnu
2 větvičky tymiánu
nastrouhaný parmazán
černé olivy
sůl, pepř
350g špaget
Postup:
Oloupejte mrkev a nakrájejte ji na drobno. Obvykle ji nakrájím na kolečka a kolečka na čtvrtky. Nakrájejte si také co nejvíce nadrobno celer, cibuli, česnek a rajčata. Poté si rozpalte olej a osmažte na něm buď pouze tofu pokud děláte veggie verzi, nebo mleté maso a uzené nakrájené na drobno. Za 10 minut přidejte zeleninu kromě rajčat a smažte dalších 5-10 minut dokud nezesklovatí. Nakonec přidejte bujónové kostičky, vodu, víno, rajčata a pyré. Osolte a opepřete a přidejte tymián, rozmarýn a bobkové listy. Poté přikryjte a vařte zhruba 30 minut na mírném ohni.
Mezitím si také uvařte špagety na al dente. Až bude omáčka hotová, vložte do ní špagety a promíchejte. Servírujte ozdobené černými olivami a parmazánem.